Teisininkai: teisės aktų pataisos dėl nelegalių statybų dar labiau sukomplikuos padėtį

2010-01-20 14:01   Peržiūros : 183   Spausdinti


Neseniai įsigaliojusios nelegalioms statyboms pažaboti skirtų teisės aktų pataisos tik įnešė daugiau sumaišties ir sudarė puikias prielaidas korupcijai, sako UAB „Teisinių paslaugų grupė" teisininkai.

Šių metų sausio pirmąją įsigaliojo naujasis Statybos techninis reglamentas, o praeitų metų rugsėjo mėnesį - Seimo priimtos naujos Statybos įstatymo pataisos.

„Buvo dėta daug vilčių, kad naujomis pataisomis pagaliau bus civilizuotai sureguliuotas nelegalių statybų padarinių šalinimo klausimas, nes nuo 2006 m. galiojęs principas „griauti, griauti ir dar kartą griauti" pasirodė esantis tik gražus aplinkosaugininkų sapnas, neturėjęs nieko bendro su realiu gyvenimu. Tačiau ir naujosios pataisos neatnešė nieko gero. Drakoniškai griežtas, bet aiškus teisinis reguliavimas taip ir liko drakoniškai griežtu, bet tapo labiau miglotu ir mažiau apibrėžtu", - aiškina UAB „Teisinių paslaugų grupė" direktorė Deimantė Luštikaitė.

Nuo 2006 m. spalio mėnesio, kai įsigaliojo Statybos įstatymo pataisos, užkertančios kelią įteisinti nelegalias statybas, buvo vos vienas kitas atvejis visoje Lietuvoje, kai buvo iki galo įgyvendintos šios nuostatos ir statiniai buvo nugriauti.

Todėl tikėtasi, kad naujosios statybos teisės aktų pataisos sudarys palankesnes sąlygas tai įgyvendinti.

Tačiau Statybos įstatymo 28 straipsnis Savavališkos statybos padarinių šalinimas liko nepalietas naujų pataisų, o sausio pirmąją įsigaliojęs naujasis Statybos techninis reglamentas (STR) žymiai aptakiau apibrėžia statybos priežiūros institucijų pareigas, nustačius nelegalios statybos faktą.

„Teisinių paslaugų grupės" teisininkai atkreipia dėmesį į tai, kad anksčiau galiojusi STR redakcija nurodė konkrečius nelegalios statybos padarinių šalinimo veiksmus: nugriauti savavališkai pastatytą statinį arba jo dalį arba atstatyti savavališkai sunaikintą kultūros paveldo statinį ar jo dalį. Naujasis STR nurodo tik vieną apskrities viršininko administracijos (AVA) arba Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūno teisę: pareikalauti iš statytojo per nustatytą terminą savo lėšomis pašalinti savavališkos statybos padarinius.

Kaip tai turėtų būti daroma - nedetalizuojama. Nebeliko įsakmių nurodymų „nugriauti, pertvarkyti, atstatyti". Kita vertus, naujajame STR išliko nuostata, kad savavališkos statybos atveju leidimas tęsti sustabdytą statybą neišduodamas, kol jos padariniai nepašalinti. Tačiau nebeliko draudimo, kol nepašalinti nelegalios statybos padariniai, savivaldybės administracijai neišduoti statinio projektavimo sąlygų sąvado.

Gali būti taip, kad panaikinus draudimą savivaldybės administracija galės išduoti statinio projektavimo sąlygų sąvadą statytojui, o šis jau galės pretenduoti į statybos leidimo gavimą. O tai galima interpretuoti kaip nelegalios statybos padarinių pašalinimą.

„Neaišku, ką įstatymų leidėjas norėjo pakeisti šitais pakeitimais. Teisės aktai tapo tik labiau nesuprantami, prieštaringi ir dviprasmiški, leidžiantys įvairiai interpretuoti sąvoką „pašalinti savavališkos statybos padarinius". O visa tai sudaro puikias prielaidas korupcijai, nes dabar pareigūnas bus laisvas spręsti, kas yra laikoma „savavališkos statybos padarinių pašalinimu", - akcentuoja D. Luštikaitė.

Daugiau informacijos: UAB „Teisinių paslaugų grupė" direktorė Deimantė Luštikaitė, tel.: 8 689 88835


Visasverslas.lt pristato