
Straipsniai atgalinėms nuorodoms
Ar svarbu kokioje tinklapio vietoje talpinamas straipsnis su SEO atgalinėmis nuorodomis daugiau
Kada vakarais vis dažniau norisi palįsti po šilta antklode, skaityti gerą knygą ar spoksoti romantinę komediją - draugiją puikiai „papildytų" vynas. Tik ne bet koks, o namie gamintas obuolių vynas.
Pasimėgaukime ir mokslininkų teiginiu, jog obuolių vynas gerina kraujo apytaką ir nervų sistemos veiklą. Anot jų, obuolių vyno taurelė vakare sumažins įvairiausius spazmus, nervingumą, padės lengviau užmigti.
Apie vyno gaminimo procesą - nuo pradžių...
Obuoliai
Nesvarbu, ar obuolius rinksite sode, ar pirksite turgelyje - jie turi būti prinokę, t.y. turtingi cukrumi, kitaip rizikuojate, jog dėl rūgšties kiekio vynas pasidarys aitrus.
Netinka ir pernokę obuoliai - gali pradėti rūgti actas, kurio atsiras ir vyne.
Jeigu obuolius renkate sode, rinkite saulėtą dieną, jokiu būdu ne ankstyvą rytą su rasa ir ne po lietaus.
Kai kurie vyndariai-mėgėjai įsitikinę, kad vynui tinka ne krituoliai, o sunokę, nuo medžio skinami obuoliai.
Sultims spausti tinkamiausi sultingi, saldžiarūgščiai obuoliai (pvz. „Paprastasis antaninis" obuolys).
Mažesnį kiekį obuolių galite išsispausti namie, didesnį - teks vežti į specialias obuolių spaudyklas.
Vos tik parsigabensite sultis - iškart jas užraukite.
Vyno raugimo buteliai ir priedai
Naminiam vynui gaminti tinkamiausi stikliniai buteliai aukštu kakleliu (nuo 5 iki 60 l talpos), daugelis raugina sultis plastikiniuose induose (30-32 l talpos), tačiau šie ekspertų vertinami prasčiau nors yra lengvesni, nedūžtantys, lengviau matuoti cukraus ir alkoholio kiekį. Tokių butelių galima įsigyti specialiose vynų parduotuvėse arba pasiieškoti močiučių rūsiuose. Skiriamasis bruožas - daugelis stiklinių tarų būna „apvilkti" specialiais vytelių pynučiais, saugojančiais, nuo skilimo.
Be pagrindinio stiklainio dar reikės fermentacinio vamzdelio, vynui perpilti žarnelės, matuoklio cukraus ir alkoholio kiekiui, kamščių, kamščio užkištuvo ir dar vieno indo perpilti ir išvėdinti indą.
• Žarnelės - paprastos ir su pompa
• Kamščiai (būtini abu) - paprastas ir su skylute įkišti fermentacinį vamzdelį ar žarnelę
• Kamščių užkištuvas - rankinis ir pusiau automatinis
• Fermentacijos vamzdelis (pakeičiantis vamzdelį ir stiklinę vandens) - stikliniai ir plastikiniai.
Stiklinis vyno raugimo butelys, "apvilktas" vytelių pynučiais
Svarbu: sultimis užpilti galima tik 2/3 indo, nes susidariusi angliarūgštė gali jį susprogdinti. Rūgstančios sultys negali gauti deguonies (pasidarys actas), todėl tarą užkemšame oro nepraleidžiančiu kamščiu.
Susikaupusios dujos pašalinamos per kamštyje įstatytą fermentacijos vamzdelį, pagal kurį taip pat nustatoma ar vynas baigia rūgti ir jį galima perpilti.
Vyno gaminimo/-si procesas
1. Grynos obuolių sultys paprastai būna per rūgščios, todėl maišomos su vandeniu arba saldesnėmis sultimis. Galima šiek tiek įdėti cukraus. Išties, jo dėkite tiek, kokio stiprumo vyno norite. 1 proc. alkoholio susidaro į litrą sulčių įbėrus 20 g cukraus.
Dėmesio! Nepersistenkite. Geras vynas turi tik 8 proc. alkoholio, o 12-15 proc. jau nelaikomas tikru vynu.
Saldžių, gerai prinokusių obuolių sultys rūgsta puikiai, tačiau pagreitinti rūgimą galima vynuogių mieliemis.
2. Indas pastatomas tamsioje, šiltoje (18-22oC), pastovią temperatūrą palaikančioje patalpoje.
Dėmesio! Vynas nustoja rūgti, kai temperatūra nukrenta iki 16oC. Vyne esančios mielės žūvą, kai temperatūra pakyla aukščiau 25oC.
3. Kai sultys pradeda rūgti - pasigirsta kliuksėjimas. Sultys putoja, susidrumsčia, per fermentacijos vamzdelį eina dujos. Jau po 3-4 dienų, susilpnėjus rūgimui, išsisklaido putos, skystis skaidrėja, nes mielės nusėsta taros apačioje.
4. Nupilame vyną, kai per minutę per kamštį išeina vos vienas burbuliukas (maždaug po 7-10 dienų).
Dėmesio! Nupildami vyną į atvirą indą, būkite atsargūs, kad žarnelė neįsiurbtų drumzlių.
5. Atvirame inde vyną paliekame 3-4 val. Jį galima pamaišyti, kad gautų daugiau deguonies. Jei reikia, pridėkite dar cukraus ir labai gerai išmaišykite. Naminio vyno saldumui ir stiprumui kontroliuoti labai praverčia cukraus ir alkoholio kiekio matuoklis.
6. Kai vyną išvėdinate ir tinkamai paruošiate, per vamzdelį supilkite jį atgal į nuo drumzlių išvalytą butelį iki pat viršaus ir užkimškite kamščiu. Pastatykite šiltai.
Dėmesio! Jei vynas nerūgsta ar rūgsta per stipriai, dar įdedama mielių arba jos sunaikinamos. Paprastai vynas rūgsta apie 3-4 mėn. Kas 2-3 savaites vyną išpilkite į atvirą indą ir išvėdinkite. Tai nebūtina, bet patartina.
7. Nuskaidrėjusį, brandinkite (10-12oC) temperatūroje. Kai per fermentacijos vamzdelį visai nebeburbuliuoja (maždaug po 4 savaičių), vyną išpilstykite į butelius. Tarp vyno ir kamščio palikite 1-2 cm tarpą. Butelius guldykite taip, kad skystis liestųsi su kamščiu ir į vidų nepatektų oro. Laikykite (8-12oC) temperatūroje.
Dažniausiai pasitaikančios nesėkmės
• Vynas per anksti nustoja rūgti
Tada į sultis dėkite vadinamųjų „Restart" mielių.
• Vynas rūgsta per ilgai
Tada į sultis dėkite tam tikrų medžiagų, stabdančių deguonies išsiskirimą.
Jeigu norite idealaus obuolių vyno - apsilankykite specializuotuose parduotuvėse, kuriuose galėsite įsigyti ne tik minėtų produktų, bet ir vyno rūgščių, taninų, aromatų.
Anonsas.lt
Norėdami komentuoti ir vertinti - prisijunkite arba Registruokitės!
Ar svarbu kokioje tinklapio vietoje talpinamas straipsnis su SEO atgalinėmis nuorodomis daugiau