Kam patikėti savo įmonės buhalterinę apskaitą?

2015-05-11 15:08   Peržiūros : 359   Spausdinti


DVEJYBINĖ SISTEMA, UAB

Atsako auditorė Eugenija Čelkonienė UAB ‚Dvejybinė sistema“




Tai jau problema, net ne klausimas. Nekvalifikuotas buhalteris gali sužlugdyti įmonę ir, kaip praktika rodo, atlyginimo dydis šio klausimo neišsprendžia. Problema pagilėjo krizės laikotarpiu, kada žmonės netekę darbo, ieškojo išeities, kaip gyventi toliau. Įvairių specialybių darbuotojai, palankę mėnesio – trijų mėnesių kvalifikacijos kėlimo kursus, patapo buhalteriais (kažkodėl vyrauja tokia nuomonė, jei darbo negaunu, tai kad buhalteriu – tiksiu).

Dabartinė situacija dar kartą parodė, kad teikiant įstatymo pataisas dėl privalomo buhalterių atestavimo reikėjo  diskusijos, bet jos, matyt, pakankamos nebuvo, todėl dabartinės Buhalterinės apskaitos įstatymo (BAĮ) nuostatos kelia daug  abejonių dėl jų įgyvendinimo naudingumo.

Šiuo klausimu turiu pakankamai patirties, nes samdau ir patyrusius buhalterius ir ką tik baigusius kolegijas  ir universitetus. Mokymo įstaigos tikrai neparengia savo studentų darbui įmonėje ar organizacijoje. Juos reikia mokyti darbo vietoje, gaišti laiką. Gabus ir suinteresuotas naujas specialistas savarankiškai  gali dirbti tik po metų- dviejų intensyvaus praktinio darbo(priklausomai nuo įmonės verslo profilio).

Gal todėl jauni žmonės taip sunkiai gauna darbą, antra problema- jie praktiškai turėdami geresnį ar prastesnį  teorinį pasirengimą, kartais reikalauja, tokio atlyginimo, kad..

Problema, dėl buhalterių kvalifikacijos  egzistuoja, bet privalomas egzaminavimas, jos tikrai neišspręs, kodėl:

  • vieną kartą išlaikę egzaminą  jie neįgis kvalifikacijos visam gyvenimui (buhalteris, finansininkas mokosi visą laiką- nes įstatymai taip keičiami, kad trūksta žodžių. Jokio stabilumo, jokio normalaus planavimo). Kaip dirti verslui (ypač smulkioms įmonėms) ir uždirbti sau, savo darbuotojams  ir valstybei (mokesčių pavidalu) . O kaip dirbti buhalteriui, kokios kvalifikacijos jis turi būti mažoje įmonėje, atliekantis tokius darbus - sąskaitininko, buhalterio, finansininko, personalo darbuotojo, pusiau teisininko ir t.t....
  • reikalavimus kelia rinka, todėl pirmiausiai aukštos kvalifikacijos   buhalterių  poreikis turėtų atsirasti  rinkoje, tačiau šiuo metu įmonių  vadovai ir savininkai turi  galimybę rinkis apskaitos paslaugas  pirkti iš audito įmonių, bet  kiek teko susidurti  audito įmonės neturi užsakymų pertekliaus, tai rodo, kad perkama pigiausia paslauga, o ne kokybiška.

Lietuvoje kai kuriems  įmonių vadovams  nekyla poreikio samdyti aukštos  kvalifikacijos specialistus (na bent po mokestinio patikrinimo, arba kai įmonė,  dėl neteisingos apskaitos informacijos atsiduria ant bankroto ribos).

Mano darbo praktika labai aiškiai parodė, kad   reikėtų pradėti nuo reikalavimų finansinių ataskaitų kokybės kontrolei, dėl to turėtų būti suinteresuota valstybė(jei daliai įmonių vadovų nelabai rūpi).

Pvz. Įstatymu  įteisinti   finansinių ataskaitų peržiūrą (ne auditą- auditas yra jau reglamentuotas), tai yra kasmet  auditorius  turėtų  peržiūrėti ar  Registrų centrui pateikiamos   įmonių  finansinės ataskaitos, atitinka verslo apskaitos standartus ir pan. Manu, tai būtų prieinama ir kainos požiūriu, nes tai nebūtų auditas.

Pastebėjus neatitikimus būtų informuojamas įmonės vadovas. Registrų centrui pateiktoje atskaitomybėje būtų pažymėta, kad atskaitomybė auditoriaus peržvelgta, ar pateikiama auditoriaus peržvalgos ataskaita, ar kas nors pan.

Rinkoje atsirastų ir kiltų reikalavimai buhalterio kvalifikacijai. Mano nuomone tai būtų geresnė priemonė, nei privalomas buhalterio parašas ant  finansinių ataskaitų ir privalomi egzaminai. Buhalteriai, kurie suinteresuoti savo kvalifikacija,  ir neprivalomai kelia kvalifikaciją įvairiuose seminaruose, kursuose ir pan.

Tokios peržiūros būtų naudingos visiems, ypač finansinių ataskaitų vartotojams. Dabar gi analizuodami (neaudituotą) savo tiekėjų ar klientų atskaitomybę Registrų centre( galima įsigyti atskaitomybę) , negali būti tikri ar ataskaitos „nenupaišytos“, kad geriau atrodytų. Pradėti verslą su tokiu klientu- tiekėjų pavojinga, ar ne?

Tiek trumpai norėjau pasidalinti savo darbo patirtimi ir nuomone, gal kam nors bus naudinga.


Visasverslas.lt pristato